معرفی بیماری ها
پوست«بیماری ها«
پوست
اريتم مولتي فرم (سندروم استيونس جانسون)
 
گروه : پوست

اريتم‌ مولتي‌فرم‌ عبارت‌ است‌ از يک‌ بيماري‌ التهابي‌ حاد پوست و غشاهاي‌ مخاطي‌ (بافت‌هاي‌ نازک‌ و مرطوبي‌ که‌ حفرات‌ بدن‌ را مي‌پوشانند).

 
گال (جرب)
 
گروه : پوست

گال يک بيماري پوستي است که با خارش پوست خود را نشان مي‌‌دهد.

 
اگزما (درماتيت)
 
گروه : پوست

اِگْزِما (eczema) به صورت درماتيت يا التهاب اپيدرم پوست است که مي‌‌تواند منجر به خارش، قرمزي، تورم، پوسته‌ريزي و... شود.اگزما از يک کلمه يوناني به معناي جوش بالاآمده است.

 
اگزماي آتوپيک (درماتيت آتوپيک)
 
گروه : پوست

درماتيت آتوپيک، که گاه اگزماي آتوپيک يا اگزماي سرشتي هم نامي‌ده مي‌‌شود، يک بيماري شايع خارش دار پوستي است که معمولا زمينه ارثي دارد.

 
پمفيگوس
 
گروه : پوست

پمفيگوس(به انگليسي Pemphigus) از واژه يوناني pemphix به معني تاول و حباب مشتق شده و از بيماري‌هاي نادر پوستي، با علت نقص در سيستم ايمني بدن محسوب شده، پوست و غشا‌هاي مخاطي را در بر مي‌‌گيرد.

 
پينه و ميخچه
 
گروه : پوست

پينه منطقه اي سفت و بيش از حد شاخي شده از پوست است که در واکنش به تماس يا فشار مکرر ،نسبتاٌ ضخيم و سخت شده است .پينه اغلب بر روي دست‌ها يا پا‌ها ايجاد مي‌‌شود ومعمولاٌ زيان بخش نيست ولي گاهي ممکن است عفوني شود .

 
پيودرما گانگرنوزوم
 
گروه : پوست

پيودرما گانگرنوزوم يک درماتوز نوتروفيليک غير عفوني و التهابي اولسراتيو پوستي است که معمولا با پوسچول شروع مي‌‌شود و به سرعت پيشرفت کرده و به زخم دردناک با حاشيه بنفش رنگ تبديل مي‌‌شود.

 
خارش پوست
 
گروه : پوست

خارش نوعي سوزش در پوست است که موجب خاراندن پوست مي‌شود و يکي از شايع‌ترين مشکلات پوستي است که مي‌تواند موضعي و محدود به يک ناحيه از بدن باشد يا نقاط مختلف بدن را درگير کند.

 
خارش شناگران
 
گروه : پوست

خارش شناگر شامل بثورات پوستي خارش‌داري است که بعد از شنا کردن در استخر و يا در آب هاي آزاد مثل درياچه اتفاق مي‌افتد.

 
درماتوفيت (پاي ورزشکاران يا عفونت قارچي پا يا تينه‌آ پديس)
 
گروه : پوست

پاي ورزشکاران نوعي بيماري قارچي است که در پا ديده مي‌شود. شايعترين محلي که توسط درماتوفيتها مبتلا مي‌شوند پاها هستند. اين بيماري در جواني و ميانسالي و در مردان بالغ بيشتر ديده مي‌شود. همچنين درصد ابتلا در سنين قبل از بلوغ پايين است.

 
درماتوميوزيت
 
گروه : پوست

درماتوميوزيت (Dermatomyositis) التهاب بافت همبند، همراه تغييرات تخريبي در عضلات و پوست است. بندرت درماتوميوزيت مري ، ريه و مفاصل را نيز درگير مي‌کند.

 
درماتيت تماسي
 
گروه : پوست

يکي از مشکلات شايع که در جامع ما پيش مي آيد درماتيت ناشي از تماس با مواد شيميايي است.درماتيت به معناي التهاب پوست است و در صورت تماس با مواد شيميايي به آن درماتيت تماسي گفته مي شود.

 
درماتيت سبورئيک (اگزماي سبوره)
 
گروه : پوست

درماتيت سبورئيک يک مشکل خيلي شايع و بي عارضه است که در 3% مردم ديده مي شود. شيرخواران مي توانند مبتلا شوند ولي معمولاض پس از چند ماه خوب مي‌شوند. درماتيت سبورئيک در بزرگسالان جوان شايع است و در سنين حدود چهل بيشترين شيوع ديده شده و در افراد پير کمتر است.

 
خشکي پوست
 
گروه : پوست

پوسته پوسته شدن بر اثر تغييرات جوي هوا يا مراعات نکردن مراقبت هاي پوستي.

 
سرطان پوست (ملانوم)
 
گروه : پوست

سرطان پيشرفته پوست يا ملانوم، در واقع نوعي سرطان پوست است که از سلول‌هايي در پوست به نام ملانوسيت منشا مي‌گيرد و به ساير نواحي بدن و عمدتاً گره‌هاي لنفاوي، کبد، ريه‌ها و دستگاه عصبي مرکزي گسترش مي‌يابد.

 
سرطان پوست (نوع اس.سي.سي سرطان پوست)
 
گروه : پوست

اس سي سي تمايل دارد در سلول هاي افراد ميانسال و مسني که زمان هاي زيادي در معرض آفتاب قرار گرفته اند ايجاد شود .

 
سرطان پوست (نوع بي.سي.سي سرطان پوست) (کارسينوم سلول بازال)
 
گروه : پوست

شايع ترين نوع سرطان پوست در انسان است که به تنهايي در هر سال در يک ميليون نفر در ايالات متحده توسعه ميابد . کارسينوم سلول بازال حدود 80 درصد از کل سزطان هاي پوست را تشکيل مي دهد که اين نوع سرطان در سلول هاي بازال پوست که پايين ترين لايه اپيدرميس مي باشد ايجاد ميشوند .

 
بيماري پروانه‌اي (اپيدرموليز بولوزا) (اي بي)
 
گروه : پوست

بيماري پروانه‌اي يا اپيدرموليزيس بولوسا (اي‌بي: EB) يک بيماري ارثي در بافت‌هاي پوستي مي‌باشد که در پوست و غشاي مخاطي ايجاد تاول مي‌کند. شيوع اين بيماري 1 در 50000 است. شدت بيماري از ملايم تا کشنده تغيير مي‌کند. اين بيماري از يک جهش ژنتيکي در کراتين يا کلاژن ايجاد مي‌شود. اين بيماري در تمامي گروه‌هاي قومي و نژادي رخ مي‌دهد و به طور مساوي بر مردان و زنان اثر مي‌کند. در نتيجه، پوست به شدت شکننده خواهد شد و کوچکترين اصطکاک يا آسيبي لايه‌هاي پوستي را جدا کرده و ايجاد تاول مي‌کند. افراد دچار شده به اين بيماري در معرض ريسک سرطان پوست مي‌باشند.

 
آلوپسي (طاسي)
 
گروه : پوست

طاسي به وضعيت نداشتن مو و يا از دست دادن آن در نواحي اي که مو در آن نواحي اغلب رشد مي‌کند به خصوص در سر، اطلاق مي‌شود. کچلي نوعي عفونت پوست و ريزش موي ناشي از عامل قارچي است.

 
آکنه دوران بزرگسالي (روزاسه)
 
گروه : پوست

آکنه روزاسه (آکنه دوران بزرگسالي) عبارت است از التهاب و قرمزي مزمن پوست صورت (معمولاً گونه‌ها، بيني و پيشاني). در واقع اين بيماري آکنه نيست.

 
12 >>
 
آشنایی با آی پزشک
درباره آی پزشک
درباره آی پزشک
جستجو در آی پزشک
 
تماس با آی پزشک
وب سایت : www.IPezeshk.com
آدرس ایمیل : info@IPezeshk.com
 
بالا